8 неща, които НЕ трябва да почиствате с парочистачка


8 неща, които НЕ трябва да почиствате с парочистачка
Снимка: iStock

Когато искате домът ви наистина да блести, нищо не може да се сравни с парочистачка. Комбинацията от топлина и влага върши отлична работа за премахване на петна и слоеве мръсотия. Никакво прахосмукиране или метене не озарява и освежава тапицерията и подовите настилки така, както парната машина.

Не всяка повърхност в дома ви обаче може да се справи с използването на пара. Някои материали могат да се повредят от топлината, твърде многото влага или и от двете. Изброените по-долу повърхности никога не трябва да се почистват с парочистачка. Вместо това ще ви предложим алтернативни, по-щадящи методи за почистване на тези неща в дома ви.

Дървени и ламинирани подове

Още: Как да премахнете петна от слънцезащитен крем от градински мебели

Влагата може да доведе до набъбване на всеки вид дърво. Масивната твърда дървесина може да издържи на парния моп, когато е добре запечатана с водоустойчив продукт като полиуретан, но по-старите подове често са загубили част от покритието. Восъчните дървени подове могат да загубят восъка си от почистването с пара и по правило незавършената дървесина никога не трябва да се почиства с пара.

Ламинатът е изработен от слоеве дървесни влакна, които набъбват или дори се раздуват, когато се намокрят твърде много. За да почистите безопасно ламината, напръскайте го леко с почистващ препарат и го избършете със сух моп.

Подове от естествен камък

Камъкът може да изглежда здрав, но почистването с пара на подове от естествен камък като мрамор, травертин и гранит не се препоръчва. Парата може да премахне уплътнителите и да проникне в порестия камък, което може да доведе до обезцветяване или напукване. Вместо това използвайте сух моп и почистващ препарат, предназначен за естествен камък.

Още: Подовете ще отблъскват праха, ако ги почистите с тази смес

Винилови подове

В повечето случаи линолеумът може да се почиства с пара (но винаги първо се консултирайте с производителя). Винилът не е толкова благосклонен. Комбинацията от висока температура и влага може да доведе до изкривяване и лющене на винила, което в крайна сметка да разруши пода.

Кожени мебели

Когато изваждате ръчната си парочистачка, за да почистите тапицерията, заобикаляйте всичко, което е изработено от кожа. Водата може да обезцвети кожата и, по ирония на съдбата, да я изсуши. Това може да доведе до напукване или лющене. Високата температура също може да свие кожата.

Още: 8 лесни начина да премахнете остатъците от стикери от стъкло

Питате се какво става с изкуствената кожа? Това зависи от материала, но изкуствената кожа обикновено е по-малко податлива на увреждане от парата. Ако можете, първо проверете два пъти при производителя и винаги използвайте най-ниската степен на нагряване.

Копринени тъкани

Въпреки че съвременните стоки за дома обикновено използват по-трайни тъкани, може да имате стари мебели, завеси или възглавници, които са покрити с коприна. Водата може да изцапа или избледнее много копринени тъкани, оставяйки трайни следи, ако не се вземат бързи мерки.

Боядисани повърхности

Парата е чудесно средство за отстраняване на мазнини и замърсявания. За съжаление, тя може да премахне и боя. Избягвайте да използвате пара върху стени, боядисани с боя на водна основа. Не я използвайте и върху старинния, ръчно боядисан шкаф на баба ви.

Тапети

Колкото и да не ви харесва петното от спагети, парата и тапетите не се съчетават. Всъщност парогенераторите се използват за улесняване на премахването на стари тапети чрез омекотяване на лепилото. Повечето тапети трябва да се почистват леко с влажна сапунена гъба и след това да се избършат до сухо.

Килими само за химическо чистене

Препоръките за почистване с пара на килими варират, дори между два килима, изработени от един и същ материал. Някои синтетични килими се справят добре с почистването с пара, докато други могат да се повредят от топлината. Някои вълнени килими ще бъдат добре почистени с лека пара, докато други могат да пуснат боята или дори да плесенясат. Ако на етикета за грижа на килима е написано, че може да се почиства само в химическо чистене, не използвайте парочистачка. Старинните килими винаги трябва да се предават на професионална почистваща фирма.

Етикети:
Iwoman.bg

Още по темата


Още от Дом


Реклама

Независимо дали приемат, или отказват, жените изпитват еднакво удоволствие от това, че са искани.

Овидий

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама