Как правилно да почиствате плетени мебели


Как правилно да почиствате плетени мебели
Снимка: iStock

Нищо не внася свеж, спокоен тон в стаята така, както мебелите от ракита. Ракитата не е истински материал, а стил на тъкане, използван в мебелите, изработени от ратан или други естествени влакна, или синтетична смола. Какъвто и вид мебели от ракита да имате, важно е да знаете как да ги почиствате, за да изглеждат по най-добрия начин.

Колко често да почиствате плетени мебели

Когато почиствате повечето части на дома си, независимо дали става въпрос за вратата с мрежа, пода или мебелите, добро начало обикновено е с бързо почистване с прахосмукачката.

Още: 8 неща, които можете да почиствате с шампоан

Плетените мебели не са по-различни. Тъй като могат да събират прах и мръсотия между тъканта си, за ракита използвайте прахосмукачка с приставка за четка, за да помогнете за бързото и лесно почистване на пукнатините. Ако можете да контролирате мощността на прахосмукачката си, дръжте я на по-ниска степен, за да избегнете повреда на тъканта. Бъдете креативни, когато прахосмукачката не успее да почисти прашна зона: може би сешоар или струя сгъстен въздух ще свършат работа. Между сесиите с прахосмукачка, прегледайте плетените си мебели с четка за прах. Когато трябва да отидете отвъд премахването на прах, ето как да почистите плетените мебели безопасно.

Необходими продукти

  • Препарат за миене на съдове
  • Вода
  • Четка за зъби с меки косъмчета или четка за почистване
  • Микрофибърна кърпа

Как да почистите мебели от естествена ракита

Още: Как да перете микрофибърни кърпи, за да не загубят магията си

Следвайте тези три прости стъпки, за да почистите мебели от ракита, изработени от естествени влакна:

Създайте сапунен разтвор с две до три чаши вода и няколко капки препарат за миене на съдове. Експертите по мебели от ракита съветват да използвате само сапунени мехурчета за почистване на мебелите си - не е желателно да накисвате този порест материал с твърде много вода.

Потопете четката за зъби в сапунените мехурчета и внимателно изтъркайте замърсените места.

След като изтъркате мръсотията, използвайте влажна микрофибърна кърпа, за да избършете излишния сапун. Уверете се, че всички остатъци от сапун са напълно отстранени.

Ако планирате да почистите целия си стол, сменете четката си за зъби с четка за почистване с меки влакна, но използвайте същия сапунен разтвор. Работете секция по секция, като оставите всяка секция да изсъхне напълно, преди да преминете към следващата. Това е от решаващо значение, защото ако целият ви предмет от ракита е мокър, той вероятно ще се деформира по време на процеса на сушене. Работата на по-малки (в идеалния случай 15 см) секции ще поддържа тъканта ви стегната, точно както трябва да бъде.

За да изсушите ракитата, поставете я пред вентилатор или навън, ако има сравнително силен вятър и слънцето грее. Не сядайте и не поставяйте тежест върху ракитата, докато е мокра, защото може да се огъне или огъне непоправимо.

Премахване на мухъл и плесен

Плетените мебели са основен елемент на балкона или двора, но престоят им във влажен въздух ги прави уязвими за мухъл и плесен. Въпреки че силен почистващ препарат може да е първият ви инстинкт, не посягайте към белина. Вместо това използвайте разтвор със съотношение една част оцет към четири части вода. Използвайте микрофибърна кърпа, за да избършете разтвора върху мухлясалите и засегнатите от плесен зони. След това използвайте влажна кърпа, за да избършете с вода. Отново, професионалистите съветват да не се натоварвате с водата – порестите мебели от естествена плетена ракита не трябва да се накисват.

Етикети:
Iwoman.bg

Още от Дом


Реклама

Където и да отиваш, отивай с цялото си сърце.

Конфуций

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички