Многократният носител на „Оскар“ Франсис Форд Копола получи награда за цялостно творчество на церемония, на която беше похвалена неговата „безстрашна“ нагласа към киноизкуството.
86-годишният режисьор на класики като „Кръстникът“ (1972–1990) и „Апокалипсис сега“ (1979) получи трофея от колегите си, легендите на киното Стивън Спилбърг и Джордж Лукас, които го похвалиха за борбата му срещу системата и предефинирането на американското кино.
Как го похвалиха
Лукас, създател на „Междузвездни войни“ (1977–2019), си спомни как Копола му казал „не се страхувай да скачаш от скали“, а Спилбърг похвали „безстрашния“ режисьор и заяви, че „Кръстникът“ е „най-великият американски филм, правен някога“.
„Ти взе това, което беше преди теб, и предефинира канона на американското кино, а с това вдъхнови цяло поколение разказвачи“, добави Спилбърг.
Наградата бе връчена от престижния Американски филмов институт (AFI), който ежегодно изготвя списъци с най-добрите филми, правени някога, и се счита за една от най-уважаваните институции в бранша.
Повече за филмите на Франсис Форд Копола
Смятан е за централна фигура на вълната на киното New Hollywood. Показва режисьорския си потенциал с пускането на „Кръстникът“ (1972), филм, който прави революция в създаването на филми в гангстерски жанр, печели похвала от критиката и от публиката, преди да спечели три награди Оскар за Най-добре адаптиран сценарий (с Марио Пузо), Най-добър филм, и първата му номинация за Най-добър режисьор. Той продължава с „Кръстникът II“ (1974), който става първото продължение, което печели Оскар за най-добър филм. Силно почитан от критиците, той му донася още три награди Оскар: Най-добър адаптиран сценарий, Най-добър режисьор и Най-добър филм и го прави вторият режисьор (след Били Уайлдър), който е удостоен три пъти за един и същи филм.
„Разговорът“, който той режисира, продуцира и пише, е издаден през същата година и филмът печели „Златна палма“ през 1974 на филмовия фестивал в Кан. „Апокалипсис сега“ (1979) е изключително популярен със своята жизненост и рязкото представяне на Войната във Виетнам. Той печели „Златна палма“ 1979 на филмовия фестивал в Кан, което прави Копола един от само осемте режисьори, спечелили две награди „Златна палма“.
Сред другите му значими филми са „Рибка-боец“, „Дракула“, „Пеги Сю се омъжи“, „Котън клуб“, „Ударът“ и „Нюйоркски истории“.
Източник: бГНЕС