6 груби грешки, които правим при приготвянето на пилешки бутчета


6 груби грешки, които правим при приготвянето на пилешки бутчета
Снимка: iStock

Пилешките бутчета са предпочитани от много хора, тъй като месото е вкусно и става сочно. НО, ако не са приготвени правилно, има вероятност да станат сухи и безвкусни - неща, които със сигурност не желаете.

1. Купувате грешния вид

Дали от удобство или по навик, вероятно сте свикнали да купувате пиле без кост и кожа. По-добре е да изберете пилешки бутчета с кожа, тъй като тя играе решаваща роля за влагата и ароматите, което води до вкусно месо. Освен това е пълна с мазнини, които капят в месото по време на готвене, подобрявайки цялостния вкус.

Костите допринасят за поддържането на месото крехко и влажно. Костният мозък и мазнината около костите се топят по време на готвене, придавайки на месото допълнителен вкус и сочност.

2. Миете ги

Подобно на пърженето със зехтин и пресоляването на водата за варене на паста, изплакването на сурово пиле е лош навик, който трябва да изоставите. Разбираме изкушението да измием това, което може да изглежда като слуз, но всъщност изплакването на сурово пиле увеличава риска от хранително отравяне.

Първоначално това може да звучи нелогично. Как миенето може да направи нещата по-рискови? Е, една от причините е, че изплакването може да премахне защитния външен слой на пилето, излагайки месото на потенциални замърсители. Но по-големият проблем е рискът от кръстосано заразяване. Изплакването на пилето често води до пръскане на течности от сурово месо върху повърхности като мивка, плот и дъски за рязане. Ако не се почистят своевременно, тези зони могат неволно да станат източници на замърсяване за други хранителни продукти. По-добър подход е да държите пилето в опаковката му, докато не сте готови да го сготвите. Друга ключова мярка за безопасност е да се гарантира, че пилето достига препоръчителната вътрешна температура от 80 градуса. Тази температура на готвене елиминира всякакви бактерии, присъстващи в месото, като гарантира, че храната ви е безопасна за ядене.

Вижте още: Най-добрият начин за готвене на пилешки гърди

3. Не ги подсушавате преди готвене

Има две различни групи, когато става дума за предпочитания към пилешка кожа. Някои хора бързат да я изхвърлят, докато други стигат дотам, че да създадат чипс от пилешка кожа. Ако сте в първата група и планирате да изхвърлите кожата преди сервиране, можете да пропуснете тази стъпка. Но за тези, които искат най-хрупкавата пилешка кожа, която можете да си представите, прочетете нататък.

Получаването на хрупкави пилешки бутчета е лесно. Ключът е да се гарантира, че кожата е суха, преди пилето да влезе в тигана. За да постигнете това, леко потупайте кожата с хартиена кърпа и подправете по ваш вкус. Можете също така да поръсите малко сол върху бутчетата и да ги оставете да починат с кожата нагоре в хладилника за поне половин час. Това не само прави месото по-вкусно, но и помага за изсушаване на кожата, което улеснява постигането на перфектната хрупкавост.

4. Забравяте да поставяте в саламура

Пилешките бутчета, за разлика от по-пилешките гърди, са с дебелина, която прави еднаквото подправяне трудно. Поставянето в саламура е просто решение на този досаден проблем. Струва си да се отбележи, че макар и да не е задължително, това може сериозно да подобри вкуса.

Освен че гарантира, че бедрата са равномерно подправени, солта в саламурата играе решаваща роля за поддържане на влажността на месото по време на готвене. Освен това солта действа като нежен омекотител, разграждайки мускулните влакна за по-нежна текстура. За да осолите пилешките бутчета, потопете месото в разтвор на подсолена вода. За осем пилешки бутчета ще ви трябват приблизително 8 чаши вода и 4 супени лъжици сол. Оставете пилето да се накисне за една нощ и го подсушете преди готвене. Ако времето е от съществено значение, има по-бърз вариант — суха саламура. Просто поръсете сол върху бедрата и ги оставете да престоят няколко часа преди готвене. По-бърз е, но дава почти идентични резултати.

Вижте още: Ако видите, че от пилето ви излиза бяло нещо, това означава

5. Слагате студено месо в горещ тиган

Да започнете своето готварско приключение със студен тиган може да звучи малко странно, особено ако сте свикнали да загрявате предварително за ястия като палачинки и бургери. Но този нетрадиционен метод е точно това, което изискват пилешките бутчета. Ето защо: Когато поставите студено пиле в горещ тиган, външната страна на месото е склонна да загори. В същото време вътрешността остава недопечена.

За щастие има решение. Първата стъпка е да оставите пилето извън хладилника за 15 минути преди готвене. Месото на стайна температура се готви по-равномерно и е по-малко вероятно да отдели ценните си сокове по време на готвене. Работете с пиле на стайна температура, поставете бедрата с кожата надолу в студен тиган и постепенно увеличете топлината. Този нежен процес кара мазнините да се топят бавно, създавайки допълнителна хрупкава кожа.

6. Не ги готвите достатъчно

Пилешките бутчета са пълни със съединителна тъкан, която при готвене се разпада на желатин, който влива в пилето апетитни сокове. По-дългото време за готвене само подобрява нещата, позволявайки на повече от тези вкусни сокове да проникнат. За разлика от бялото месо, което трябва да извадите от фурната, когато достигне 70 градуса вътрешна топлина, тъмното месо може да достигне до 90 градуса, без да губи вкус или текстура. Времената за готвене ще варират, но като грубо ръководство, при пържене в тиган на пилешките бутчета обикновено им трябват около 10 до 15 минути, докато при печене във фурна 35 до 40 минути при 180 градуса.

Етикети:
Iwoman.bg

Още от Любопитно


Реклама

Не е важно какво получаваме. Важно е какви хора ставаме, какъв е нашият принос...това дава смисъл на живота ни.

Тони Робинс

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама