Днес ще ви разкажа за историята на един уникален български град. Смята се, че настоящото му име произлиза от прабългарската дума за черпак. Какво прави това място толкова специално и какво е важно да знаем за него? Нека заедно открием неговите тайни и значимост за нашата история.
Кой град е свързан с думата за черпак
Става дума за днешния град Шабла. Съществуват няколко хипотези относно произхода на името на този град, затова ще ви представя всички тях:
- Шабъла - Старобългарската дума, която съответства на съвременната "черпак". Името произлиза от извивката на брега при града, която наподобява формата на този кухненски инструмент.
- Айше Абла – Това е една от популярните версии за произхода на името на града. Според легендата, Айше Абла, което в превод означава "леля Айше", е била собственичка на имение, разположено на мястото на днешния фар. Заради епидемията от чума, която опустошавала региона, тя била принудена да се премести по-навътре в селището, като по този начин оставила своето име на мястото.
- Сабля - Името на селището се свързва с дивия киселец (лапад), който растял в региона. Листата на растението, остри и дълги като саби, вероятно са вдъхновили наименованието на местността.
- Саблум/Сабула – Това е латинското наименование за пясък. Има теория, че този регион е получил това име през времето, когато тези територии са били част от Римската империя.
Какви имена е носил град Шабла през годините
Местността е населявана от дълбока древност, но за съжаление имената на селището от този период не са запазени. Ето няколкото наименования, които се смята, че е носило:
Кария
Това е най-старото известно име на населено място в региона – пристанищният град Портус Кария, изграден върху основите на древния тракийски град Карея. По време на римската епоха селището играе ключова роля, тъй като обслужва морския път между Цариград, устието на река Дунав и Кримския полуостров. С течение на времето, през V и VI век от новата ера, районът започва да се заселва от славяни и прабългари. Постоянните им набези постепенно довеждат до разрушаването на селището.
Средновековна Шабла
За съжаление, няма запазени исторически сведения за Шабла като част от Първата и Втората българска държава. Дори и да е съществувало селище на това място, изглежда, че то не е играло значима роля в историята на България. Това се дължи на факта, че българите през този период не са разчитали толкова на корабоплаването, както това са правили ромеите. Единствено е известно, че османската власт се е утвърдила тук най-късно след похода на Владислав Варненчик през 1444 година и неговото поражение в битката при Варна.
Легенда за Шабла
Съществуват две любопитни легенди за артефактите, които жителите на Шабла са откривали по време на Османската империя:
- Една от легендите е свързана със слонова кост. Според преданията, край нос Шабла преминавали кораби, натоварени с този ценен материал. Понякога обаче корабите претърпявали крушение, което водело до това, че местните жители често намирали на брега части от ценния товар.
- Втората легенда е свързана с британския кораб „Черният принц“, който взема участие в Кримската война (1853–1856) на страната на Османската империя срещу Руската. Според преданията, корабът е потънал край бреговете на Шабла, като се вярва, че е бил натоварен догоре със злато, предназначено за заплащане на британските войници. Именно заради това се разказва, че в този период много рибари от Шабла и околните селища започнали да намират златни монети.
Какво се случва с Шабла след Освобождението
Шабла се утвърждава като център на региона, но историята на селището преминава през трудни времена. За съжаление, след Освобождението свободата за местните българи е краткотрайна. След 1913 година, а особено след 1919 година, районът попада под румънска власт. Местното население е подложено на тежки репресии, но въпреки това успява да запази своя дух и идентичност. С подписването на Крайовската спогодба Шабла отново е върната в пределите на България. Дълги години Шабла остава село, но през 1969 година е обявена за град и придобива статут на общински център.