6 неща, които косата ви отчаяно се опитва да разкрие за здравето ви

Повечето хора не са доволни от косата си, защото смятат, че тя не е достатъчно гъста, дълга или лъскава, а други се борят с пърхот или косопад. В повечето случаи това са просто неща, които сме наследили, и няма за какво да се притесняваме. Понякога тези симптоми могат да бъдат и признаци на различни заболявания. Ако изпитвате някои от тях, винаги е добре да ги проверите.

1. Суха и чуплива коса

Сушенето със сешоар, използването на преса, боядисването, обезцветяването, дори прекомерното четкане - всичко това може да увреди външния слой (кутикулата) на косата ви. Опитайте се да избягвате химическото третиране на косата, да използвате по-рядко сешоар и преса, да прилагате продукти за защита на косата, да избягвате прекалено многото директно слънце.

В някои случаи сухата коса е резултат от скрит здравословен проблем, който засяга способността на косата да задържа влага. Един от тези проблеми е хипопаратиреоидизмът - състояние, при което паращитовидната жлеза в шията произвежда твърде малко паратиреоиден хормон, който намалява нивото на калций в кръвта. Калцият е ключов хранителен елемент за здрава коса, както и за костите, зъбите и други тъкани.

2. Изтъняване на косата

Хората, които имат хипотиреоидизъм - състояние, което възниква, когато щитовидната жлеза не произвежда достатъчно хормони на щитовидната жлеза, могат да забележат засилено опадане на косата и промяна във външния вид на косата. То може да причини изтъняване на косата и други симптоми, като умора, непоносимост към студ, болки в ставите, мускулни болки, подпухнало лице и повишаване на теглото. Изследването на тиреоид-стимулиращия хормон (TSH) ще диагностицира състоянието, а лечението включва прием на лекарства за щитовидната жлеза.

Когато изтъняването на косата се дължи на стрес, то се нарича телоген ефлувиум. То кара активно растящите коси да преминат в стадий на покой и да опадат. Това означава намаляване на броя на космените фоликули, произвеждащи косми, което води до изтъняване.

Още: Защо косата ми не спира да капе? Как бързо и лесно да се справим с косопада

3. Загуба на коса

Медицинският термин за косопад е алопеция и може да бъде локализиран или широко разпространен. Гъбичните инфекции, желязодефицитната анемия, ниските нива на хормоните на щитовидната жлеза и употребата на лекарства могат да стоят в основата на косопада, а стегнатото оформяне на косата може да доведе до сцепление на фоликула и загуба на целостта на косъма. Но за този досаден симптом са виновни и възрастта, полът и генетиката.

Един от методите да проверите дали губите прекомерно много коса е като я разресвате в продължение на минута и преброите колко косъма падат. Загубата на около 10 косъма се счита за нормална, така че ако това е количеството, което забелязвате, няма нужда да се притеснявате от необичайно линеене. Когато почиствате косъма, най-добре е да използвате гребен с широки зъби и да бъдете нежни, за да избегнете дърпане. Винаги, когато е възможно, се опитвайте да разресвате косата си, когато е почти суха, а не когато е мокра, за да сведете до минимум уврежданията.

4. Точково оплешивяване

Още: Нов хит в грижата за косата: Масло от батана

При алопеция ареата имунната ви система погрешно атакува космените фоликули, което води до опадане на косата - често внезапно. Повечето хора имат едно или две оплешивявания, които могат лесно да се лекуват с инжекции, но в някои случаи пада цялата коса по тялото.

Алопеция ареата не е вредна или заразна, но може да бъде тежка от психологическа гледна точка. Косата може да израсне сама, а лечението може да помогне за по-бързото ѝ израстване. За съжаление при някои хора алопеция ареата може да се прояви многократно.

5. Посивяване

Посивяването е естествена част от стареенето, тъй като с напредването на възрастта космените фоликули произвеждат по-малко цвят. Гените ви също играят роля за това кога косата ви посивява, но стресът също може да окаже влияние.

Едно проучване показва, че хроничният стрес наистина може да допринесе за посивяването на косата, като причинява увреждане на ДНК и намалява снабдяването с клетки, произвеждащи пигмент, в космените фоликули. Друг вид стрес, известен като оксидативен стрес, също може да играе роля за посивяването на косата. Оксидативният стрес (когато свободните радикали, увреждащи клетките, потискат възстановителните процеси в организма) може да засегне клетките, произвеждащи пигмент.

Още: Колко често и как да почистваме четката си за коса?

6. Пърхот

Въпреки че е смущаващ, пърхотът не е вреден. Възможно е да се дължи на свръхрастеж на гъбички. Други възможни рискови фактори са мазната кожа, стресът, затлъстяването, студеното и сухо време, както и наличието на екзема или псориазис.

Ако люспите на пърхота, които виждате, са мазни и жълти, може да имате себореен дерматит. Това е възпалително състояние на кожата, което може да се появи там, където има много мастни жлези, като скалпа и лицето. Въпреки че себорейният дерматит е свързан с хормони, гъбички и дори някои неврологични състояния като болестта на Паркинсон или ХИВ, всички тези състояния се лекуват по същия начин като пърхота: с шампоани против пърхот.

 

Статията има само информативен характер. При сериозен проблем, потърсете лекар.

Гласували общо: потребители

Горещи оферти