Тренирайте мозъка си да бъде щастлив: 5 научно обосновани навика, които работят

"Щастието е толкова ексклузивно, колкото пеперудата, и никога не бива да го преследвате. Ако стоите съвсем неподвижни, то може да дойде и да кацне на ръката ви. Но само за кратко“, казва Ръскин Бонд и с право! Но знаете ли, че можете също така активно да тренирате мозъка си да изпитва щастие по-често? Психологически изследвания показват, че нашите мисли, поведение и дори нашата среда могат да пренастроят мозъка към по-голяма радост и благополучие. Точно както физическата подготовка, емоционалната подготовка също изисква практика, за да се развие. Затова ето някои научно обосновани съвети за трениране на мозъка ви да бъде щастлив:

Практикувайте благодарност

Благодарността е един от най-мощните инструменти в позитивната психология. Когато се фокусирате върху това, което имате, и го цените – дори малките неща – мозъкът ви започва да измества вниманието си от оскъдицата към изобилието. Това води до повече изобилие в живота. Проучванията показват, че хората, които записват три неща, за които са благодарни всеки ден, съобщават за по-високи нива на щастие и по-ниски нива на депресия. И така, когато практикувате благодарност ежедневно, това пренастройва мозъка ви да гледа на позитивите в живота, вместо да се стресира от всички неща, които се объркват.

Още: Да бъдеш щастлив е умение и тези 10 житейски урока са наръчникът за обучение

Преосмисляне на негативните мисли

Вашият мозък е естествено програмиран да открива заплахи – механизъм за оцеляване, известен като „пристрастие към негативизма“. Но със съзнателни усилия можете да преодолеете този режим по подразбиране, като преосмисляте начина, по който интерпретирате събитията. Когнитивно-поведенческата терапия (КПТ) насърчава хората да се противопоставят на изкривените мисли и да ги заменят с балансирани, реалистични. Например, вместо да мислят: „Провалих се, не съм достатъчно добър“, преосмисляйте ги като „Този ​​път не успях, но научих нещо ценно“. Тази промяна в мисленето намалява тревожността и повишава увереността, което може да ви помогне да преодолеете предизвикателствата.

Прекарвайте време сред природата

Природата има дълбок ефект върху психичното благополучие на човек. Психолозите са установили, че прекарването дори на 20 минути на ден в естествена среда може да понижи нивата на кортизол (хормони на стреса), да подобри настроението и да подобри продължителността на вниманието. Разходката в парка, седенето близо до дървета или дори гледането на природни гледки може да успокои ума и да ви свърже отново с настоящия момент.

Още: Непълен списък на най-добрите чувства

Изграждайте смислени взаимоотношения с другите

Хората са социални същества и наличието на смислени взаимоотношения е едно от най-важните неща за дългосрочно щастие. Психологическите изследвания показват, че хората със силни социални връзки са по-малко склонни да изпитват депресия и е по-вероятно да се чувстват удовлетворени. Така че, отделянето на време за близки, прекарването на качествено време с тях, воденето на задълбочени разговори и проявяването на доброта - всичко това освобождава химикали, които ни карат да се чувстваме добре, като окситоцин и серотонин в мозъка.

Тренирайте мозъка си за осъзнатост

Осъзнатостта е практиката да обръщате внимание на настоящия момент без осъждане. Редовната осъзнатост – чрез медитация, дълбоко дишане или просто осъзнаване по време на ежедневните дейности – е доказано, че свива центъра на стрес в мозъка (амигдалата) и стимулира областите, свързани с щастието и самосъзнанието. С течение на времето осъзнатостта ви помага да станете по-заземени, по-малко реактивни и по-ценни на простите удоволствия от живота.

Гласували общо: потребители

Горещи оферти