Тифоидната треска може и да е рядкост в развитите страни, но тази древна заплаха, за която се смята, че е съществувала в продължение на хилядолетия, все още представлява голяма опасност в съвременния свят. Според изследване, публикувано през 2022 г., бактерията, която причинява коремен тиф, развива широка резистентност към лекарства и бързо замества щамове, които не са резистентни.
Понастоящем антибиотиците са единственият начин за ефективно лечение на коремен тиф, който се причинява от бактерията Salmonella enterica serovar Typhi (S Typhi). Въпреки това през последните три десетилетия резистентността на бактерията към пероралните антибиотици нараства и се разпространява.
Повече за проучването
В своето проучване изследователите секвенират геномите на 3489 щама S Typhi, заразени от 2014 г. до 2019 г. в Непал, Бангладеш, Пакистан и Индия, и установяват нарастване на екстензивно резистентните към лекарства (XDR) Typhi.
XDR Typhi е не само неподатлив на антибиотици от първа необходимост, като ампицилин, хлорамфеникол и триметоприм/сулфаметоксазол, но и все по-устойчив на по-нови антибиотици, като флуорохинолони и цефалоспорини от трето поколение. Още по-лошо е, че тези щамове се разпространяват в световен мащаб с бързи темпове.
Въпреки че повечето случаи на XDR Typhi са от Южна Азия, изследователите са установили близо 200 случая на международно разпространение от 1990 г. насам. Повечето щамове са били изнесени в Югоизточна Азия, както и в Източна и Южна Африка, но тифоидни супербактерии са открити и в Обединеното кралство, Съединените щати и Канада.
„Бързината, с която през последните години се появиха и разпространиха високорезистентни щамове на S Typhi, е реална причина за безпокойство и подчертава необходимостта от спешно разширяване на мерките за превенция, особено в страните с най-голям риск“, заяви по време на публикуването на резултатите специалистът по инфекциозни болести Джейсън Андрюс от Станфордския университет.
Предупреждение
От години учените предупреждават за резистентен към лекарства коремен тиф. През 2016 г. в Пакистан беше идентифициран първият XDR щам на коремен тиф. До 2019 г. той се превръща в доминиращия генотип в страната.
Исторически погледнато, повечето щамове на XDR коремен тиф са били преборени с антимикробни средства от трето поколение, като хинолони, цефалоспорини и макролиди. Но в началото на 2000 г. мутациите, които придават резистентност към хинолони, са причина за повече от 85 % от всички случаи в Бангладеш, Индия, Пакистан, Непал и Сингапур. В същото време резистентността към цефалоспорини също се засилва. Днес е останал само един перорален антибиотик: макролидът азитромицин. И това лекарство може да не действа още дълго.
Проучването от 2022 г. установява, че мутациите, които придават резистентност към азитромицин, сега също се разпространяват, „застрашавайки ефикасността на всички перорални антимикробни средства за лечение на коремен тиф“. Макар че тези мутации все още не са възприети от XDR S Typhi, ако това стане, ни очакват сериозни проблеми. Ако не се лекуват, до 20 % от случаите на коремен тиф могат да бъдат фатални, а днес има 11 милиона случая на коремен тиф годишно.
Бъдещите епидемии могат да бъдат предотвратени до известна степен с конюгирани ваксини срещу коремен тиф, но ако достъпът до тези ваксини не бъде разширен в световен мащаб, светът скоро може да се сблъска с нова здравна криза.
„Неотдавнашната поява на XDR и резистентни към азитромицин S Typhi създава по-голяма спешност за бързо разширяване на мерките за превенция, включително използването на конюгирани ваксини срещу коремен тиф в ендемични за коремен тиф страни“.
„Такива мерки са необходими в страни, където разпространението на антимикробната резистентност сред изолатите на S Typhi понастоящем е високо, но предвид склонността към международно разпространение, не трябва да се ограничават само до такива условия.“
Южна Азия може и да е основният център на коремен тиф, на който се падат 70 % от всички случаи, но ако COVID-19 ни научи на нещо, то е, че вариантите на болестта в нашия модерен, глобализиран свят се разпространяват лесно.
За да се предотврати това, здравните експерти твърдят, че държавите трябва да разширят достъпа до ваксини срещу коремен тиф и да инвестират в изследвания на нови антибиотици. Едно скорошно проучване в Индия например изчислява, че ако децата се ваксинират срещу коремен тиф в градските райони, това може да предотврати до 36% от случаите на коремен тиф и смъртните случаи. Понастоящем Пакистан е водещ в тази област. Той е първата страна в света, която предлага рутинна имунизация срещу коремен тиф. Здравните експерти твърдят, че повече страни трябва да последват примера им.
Антибиотичната резистентност е една от водещите причини за смърт в света, като отнема живота на повече хора, отколкото ХИВ/СПИН или маларията. Когато са налични, ваксините са едни от най-добрите инструменти, с които разполагаме, за да предотвратим бъдеща катастрофа.
Изследването е публикувано в The Lancet Microbe.