Елиф Шафак за опасния мит за мултитаскинг жената


Елиф Шафак за опасния мит за мултитаскинг жената
Снимка: Getty Images

Жените са добри в мултитаскинга. Чувала съм това твърдение в толкова много случаи и твърде дълго си казвах, че изпълняването на няколко задължения едновременно, през цялото време, не е голяма работа. Мога да държа няколко топки във въздуха наведнъж, защото това правят жените. Но все повече започвам да се съмнявам в тази изтъркана предпоставка – и нейното намерение. Наистина ли жените са по-добри в мултитаскинга или това е просто това, което обществото изисква от нас? И когато го обмислите внимателно, наистина ли е толкова положително нещо да си добър в мултитаскинга?

Струва ми се, че малко по малко, задача след задача, се изтощаваме.

Многозадачността се основава на непрекъсната скорост. От нас се очаква да направим всичко възможно най-бързо, въпреки че това е силно разяждащо за душата и вредно за нашето емоционално – а понякога и физическо – състояние.

"Защо съм толкова непохватна?" – попита скъпа приятелка онзи ден, докато масажираше крака си, където бавно се образуваше синина. "Блъснах се в масичката за кафе като небрежно дете!" Коментарът ѝ ме накара да спра, като си помислих за всички моменти, когато аз също се бях наричал "тромава", докато лекувах подобна синина или порязване, всички пръсти и палци, неловко в бързината.

Моята приятелка също бързаше този следобед. Бързане и многозадачност. Тя държеше под око малките си близнаци, които си играеха на килима, докато проверяваше и възрастната си майка, която спеше в съседната стая, докато носеше чайник и сладкиши, за да сервира гостите си, и най-вероятно планираше останалия ден в ума си, балансирайки работния и семейния си график, като се увери, че всички около нея са добре и доволни и с приоритети... Тя беше на много места едновременно, което също е друг начин да се каже, че не можеше да присъства напълно на нито едно от тях.

Когато спринтираме и бягаме, състезаваме се и се стреляме, пропускаме толкова много. Губим връзка със себе си – с нашите тела и психично здраве – докато се стремим да победим непостижимо темпо, което не носи нито награда, нито подарък. Забравяме да обърнем внимание на мълчанията, значенията, които се намират в празнините. Митът за постоянно съвършено силната жена, изпълняваща много задачи, също идва за сметка на разпознаването и изразяването на истинските ни чувства. Трябва да спрем да гледаме на емоциите си като на признак на слабост, като на нещо, което трябва да се контролира и потиска.

Мултитаскингът не ни служи и в обществен мащаб. Живеем в поляризиран свят, оформен от свръхинформация и бързо потребление. Има толкова много безпокойство по целия свят. Един екзистенциален страх се врязва дълбоко в поколенията и географията. Намирам за важно да се прави разлика между информация, знание и мъдрост, тъй като те не са синоними едно на друго. Всъщност те са напълно различни. Превъртаме през нашите емисии в социалните медии, получавайки парченца информация по тази тема и онази. Събираме и след това ги консумираме и изхвърляме също толкова бързо. Няма време за обработка. Дори няма време за усещане. В следващия момент друга информация попада в телефоните ни и сега трябва да се съсредоточим върху това. Освен че не се фокусира наистина. В този трескав водовъртеж от дейности ние продължаваме да скачаме от една тема на друга, точно както бързаме от една задача към друга.

Информацията е пречка пред знанието. Ограничената информация ни създава илюзията, че знаем нещо – и ако не знаем, можем лесно да го направим в Google. Забравили сме как да казваме „не знам“, което е било отправна точка за много древни философи и мистици. Някога беше мъдро да се признае липсата на знания. Разменихме този вид древна мъдрост с ядро ​​от съвременна информация. С търсачките на една ръка разстояние, сега можем да научим съвсем малко за всяка тема и в следващите няколко минути можем да кажем няколко думи по тази тема, което ни създава погрешното впечатление, че сме добре информирани. Но това не е истинско знание.

За да придобием истинско знание, трябва да забавим темпото. Имаме нужда от книги, обмислена публицистика, задълбочени анализи и спокойни разговори. Трябва да сме добри слушатели. Междувременно мъдростта изисква способността да обединим ума и сърцето. Процъфтява от емпатия, емоционална интелигентност и разбиране.

Като писател, разказвач, за мен е важно да разбирам не само историите на нашето време, но и неговото мълчание. Привличат ме тези мълчания, а също така ме привличат онези, които са били заглушени. Литературата има силата да даде глас на безгласните, извеждайки периферията в центъра, правейки невидимото малко по-видимо – но само ако ѝ отделим времето и вниманието, които заслужава и изисква. Когато се потопим в една история, когато направим емоционална връзка с другите, ние започваме да надхвърляме нашето малко кътче от света, което често виждаме като център на вселената.

Не е нужно да бъдем съвършени мултитаскинг жени. Ако не друго, нека бъдем обратното! С нашите недостатъци и фиаско, ние всички сме дълбоко сложни, постоянно променящи се, течащи, учещи се. Само когато намалим темпото, можем да изминем по-големи разстояния. Само когато започнем да забелязваме малките неща в живота, можем да инициираме най-значимите промени. И едва когато престанем да изискваме толкова много от себе си и да се страхуваме от осъждането на другите, ако се провалим, само тогава, в това по-леко и небързано състояние на ума, можем да намерим фокус и да се почувстваме свободни.

 

Етикети:
Iwoman.bg

Още от Силна


Реклама

Някъде там има друг малък особняк, който ще ни обича и ще ни разбира, ще целуне нашите странности и всичко ще бъде наред.

Кари Брадшоу

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама