6 трика за памет, на които всеки родител трябва да научи детето си


6 трика за памет, на които всеки родител трябва да научи детето си
Снимка: iStock

Паметта е повече от просто умение, тя е тиха суперсила, която оформя начина, по който децата учат, решават проблеми и изграждат увереност. Докато на повечето деца се казва да „прочетат отново“ или да „се фокусират повече“, не много от тях са научени как да запомнят. Тук се намесват триковете за памет. Това не са магически заклинания или методи за механично учене, а изпитани във времето инструменти за мозъка, които правят ученето забавно, запомнящо се и смислено. Ето някои уникални трикове за памет, които надхвърлят общоприетите съвети и наистина дават възможност на младите умове. Тези методи са вкоренени в психологията, науката за мозъка и мъдростта на родителите в реалния живот и могат да направят реална промяна.

Помиришете го, кажете го, залепете го

Науката казва, че мозъкът задържа спомените по-добре, когато са свързани със сетивата, особено с обонянието. Ако детето учи таблица за умножение, правенето му, докато дъвче карамфил или подушва пастел с аромат на лимон, може да направи този спомен по-силен. По-късно дори миризмата може да предизвика припомняне. Сензорното закотвяне е фино, но ефективно и превръща скучното повторение в мултисензорно преживяване, което се запомня.

Още: 6 неща, които родителите НЕ трябва да правят за децата си

Първо грешни отговори

Това е по-малко известен трик, подкрепен от когнитивни изследвания. Когато децата са помолени да познаят отговорите (дори и да са грешни), преди да научат правилния, мозъкът им създава по-силни пътища за памет. Изненадата или корекцията, която следва, действа като „подсветка“ на мозъка. Чудите се как? Например, ако попитате какво причинява деня и нощта, преди да преподадете концепцията, това насърчава активното участие на мозъка. Мозъкът запомня собствената си грешка и се учи по-добре от нея.

Говорете с играчка

Децата може да се колебаят да обясняват нещата на родители или връстници, страхувайки се от поправка или смущение. Но дайте им любима мека играчка и ги помолете да я научат на слънчевата система. Мозъкът третира това като сериозна комуникация и това води до по-дълбоко разбиране. Този прост трик се докосва до техниката на Файнман, доказан метод, при който преподаването засилва спомените. А в детския свят играчката е перфектният ученик без осъждане.

Още: 5 начина да дисциплинирате дете, без да викате или да го удряте

Песен-заклинание-смяна

Вместо готови рими, оставянето на децата да създават свои собствени, дори и да са глупави, изгражда трайна памет. Например, промяната на мелодията на „Twinkle Twinkle“, за да се изброят планети, или смесването на правила за правопис в рап дава отговорност за ученето. Ритъмът и мелодията активират и двете страни на мозъка, което прави запаметяването по-лесно. Бонус? Това се превръща в техния таен „химн за учене“.

Шепотът преди лягане

Невронауката потвърждава това: мозъкът засилва спомените по време на сън. Така че, тихият преглед на няколко факта или преговорът на история с непринуден тон преди лягане (не в режим на учене) помага за тихо подсилване. Не става въпрос за зубрене в последния момент, а за нежна умствена репетиция. Това шепот преди лягане изгражда емоционална връзка и запазване на паметта заедно, тих, успокояващ ритуал.

Нарисувай това, което го няма

Вместо да рисуват това, което е видяно в книга, искането да нарисуват „как би изглеждала дъга в стая“ или „дърво, растящо с главата надолу“ използва въображение. Обратът? Тези въображаеми подкани карат мозъка да преиграе и приложи наученото, задълбочавайки паметта. Въображаемото припомняне пренасочва фактите в дългосрочно знание. Това е креативност плюс познание, мощна комбинация. Какъв забавен начин да се подобри паметта, нали? Опитайте ги още днес!

Етикети:
Iwoman.bg

Още от Семейство


Реклама

За жената красотата е по-важна от ума, защото на мъжа му е по-лесно да гледа, отколкото да мисли.

Марлене Дитрих

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички