Един от най-големите дебати по отношение грижата за кожата е колко често трябва да си миете лицето. Някои твърдят, че това е еднозначно решение, докато други настояват, че два или три пъти е правилният брой. И така, какъв е идеалният брой? Научете по-долу какво твърдят дерматолозите.
Още: Сутрешното подуване на лицето може да е признак на тези 5 заболявания
Значението на миенето на лицето
Миенето на лицето е от решаващо значение за поддържането на здрава кожа. То помага за премахването на замърсявания, омазняване, пот, грим и други замърсители, с които влизаме в контакт през деня. Редовното и правилно почистване на лицето също така повишава ефективността на други продукти за грижа за кожата.
Немиенето на лицето води до натрупване на замърсявания, омазняване и мъртви кожни клетки, които след това могат да причинят акне и обриви. Това натрупване може също да направи кожата матова, неравномерна и да причини раздразнение или възпаление – особено ако са останали пот и грим.
Ако не миете лицето си достатъчно, можете да се справите с тези проблеми. А ако прекалявате с миенето, можете да изпитате и проблеми. Прекомерното почистване може да лиши кожата ви от естествените ѝ масла, което води до повишена сухота, раздразнение или чувствителност.
Колко често да миете лицето си
По-голямата част от хората мият лицето си два пъти на ден – както сутрин, така и вечер.
Измиването сутрин премахва потта, омазняването и натрупания слой продукти, които сте нанесли преди лягане – включително кремове, серуми и продукти за коса, които са попаднали на лицето – и подготвя кожата за сутрешната рутина, като позволява на антиоксидантите и слънцезащитните продукти да се задържат по-добре.
Измиването на лицето вечер почиства потта, мръсотията и замърсяванията, натрупани през деня, както и всички слоеве кремове, серуми и грим, които сте носили през този ден. Това също така подобрява нанасянето на вашите продукти за грижа за кожата през нощта.
Още: 5 навика, които ще предотвратят отпускането на кожата на лицето ви
Ако имате суха или чувствителна кожа
Честотата на измиване на лицето остава една и съща, независимо от типа кожа. Според експертите, единствените корекции, които трябва да направите, са по отношение на вида почистващ препарат, който използвате.
Ако някой има чувствителна, раздразнена или суха кожа, трябва да използва много нежен почистващ препарат с хидратиращи съставки както сутрин, така и вечер. Търсете почистващи препарати на кремообразна или маслена основа, или продукти, формулирани с овлажнители като глицерин, хиалуронова киселина и ниацинамид.
Някои хора използват само вода, за да измият лицето си сутрин или вечер, или и двете, защото смятат, че почистващите препарати прекалено много изтощават кожата им. Проблемът с това е, че водата може да не почисти натрупаните по кожата наслоявания, замърсявания и сезонни алергени. Това може да доведе до запушени пори, потенциално обостряне на акне и алергични пристъпи.
Ако имате кожа, предразположена към акне
Хората с кожа, предразположена към акне, все пак трябва да мият лицето си два пъти на ден с нежен гел или почистващ препарат на водна основа, формулиран с некомедогенни съставки. Единственото изключение е ако спортувате често. В този случай можете да измиете лицето си след тренировка, за да премахнете потта, бактериите и излишния себум. Като алтернатива, можете да използвате мицеларна вода и мека кърпа, за да избършете потта или замърсяванията. Винаги използвайте лек овлажнител след това.
Ако имате мазна кожа
Хората с мазна кожа може да чувстват, че трябва да мият лицето си по-често, но не се хващайте в този капан. Прекомерното миене на лицето или използването на абразивни или изсушаващи почистващи препарати всъщност може да влоши нещата.
Прекомерното миене може да лиши кожата от естествени масла, което води до сухота, раздразнение и дисбаланс в кожната бариера. Това може съвпадение да доведе до повишено производство на себум, докато кожата се опитва да компенсира. Това може да причини обриви, както и раздразнение и чувствителност.
Ако кожата ви е суха и опъната, с мазен слой върху нея, това е ясен знак, че прекалявате с миенето. Върнете се към рутина два пъти дневно и се придържайте към нежни, хидратиращи почистващи продукти, формулирани с некомедогенни съставки.