Влюбването е хормонален коктейл, действащ като наркотик


Влюбването е хормонален коктейл, действащ като наркотик
Снимка: iStock/Guliver

Констатацията, че любовта е наркотик не е просто пикантна фраза, установиха учени. Те доказаха, че в кръвообръщението на човека се задвижват толкова голямо количество невромедиатори, че влюбеното състояние може да се сравни именно с наркотичното опиянение.

Всички се питаме какво точно става в черепната кутия на безумно влюбения човек. Какви процеси предизвикват замечтания изрази на лицето, блуждаещата усмивка или неудържимото желание да си близо до даден човек, въпреки че наоколо е пълно с други хора, които далеч не са по-лоши. Ето как учените обясняват наркотичното действие на влюбеността.

Ако усетите, че в стомаха ви са запърхали пеперудки, знайте, че в тялото ви е изхвърлен хормона дофамин. След това на сцената излиза белтъкът невротрофин, чието задължение е да предизвиква у вас трайна привързаност към вашия любим/любима. Тази привързаност се изразява в потребността да виждате любимите черти, да чувате любимия глас, да говорите за него/нея и прочие. Не можете нито да спите, нито да ядете и сте обзети от една единствена идея – да сте по-близо до своя „предмет“.

Впрочем симптомите са познати на всички. След това настъпва намаляване в организма на серотонина, който отговаря за контрола върху нашите желания. Целият този хормонален коктейл не позволява на двойките да се разделят и причинява физически страдания от раздялата, които напомнят въздействието на наркотика.

Ето как в организма на влюбения стават сходни процеси както в организма на наркозависимия. Има обаче и сериозна разлика. Влюбването все пак е полезно. Любовта повишава познавателните и двигателните способности на човека.

Източник: БГНЕС

Етикети:
Iwoman.bg

Още от Отношения


Реклама

Понякога умът има нужда от време, за да приеме онова, което сърцето вече знае.

М.Анджело

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама