6 начина да помогнете на децата си да разберат емоциите си


6 начина да помогнете на децата си да разберат емоциите си
Снимка: iStock

Наред с когнитивното развитие, има нарастващ акцент върху социално-емоционалното обучение за деца в предучилищна възраст. Подпомагането на малките деца да идентифицират, разбират и регулират емоциите си в ранен етап насърчава по-голяма увереност, общителност и способност за формиране на здрави взаимоотношения. Игрите, фокусирани върху социално-емоционалното обучение, са ефективен начин да се помогне на децата да изследват своите емоционални преживявания. Нека да разгледаме някои дейности за емоционално обучение, с които можете да ангажирате децата.

1. Ролева игра

Нормално е децата да изпитват страхове и като възрастни е важно да разпознавате и да се справяте с тези чувства. Предлагането на изслушване и осигуряването на увереност е от ключово значение. Насърчаването на децата да изразяват емоциите си открито и напомнянето им, че страхът е естествен отговор на предизвикателствата е от решаващо значение. Споделянето на лични истории за това как сте се сблъсквали и преодолявали трудности също може да помогне за облекчаване на страховете ви.

2. Игра с въображение

Емоционалната интелигентност е важна не само за децата, но и за възрастните. Докато възрастните могат да изразят устно емоциите си, децата невинаги могат да го направят. Така че, вместо да ги питате какво не е наред, създайте въображаеми сценарии и наименувайте тригерните точки по различен начин. Може би можете да им предложите лист хартия и да ги помолите да нарисуват своите емоции.

Или можете да им помогнете да изразят какво ги мъчи, като създадете измислена история. Ако знаете, че те се притесняват от нещо, което сте направили, превърнете себе си и детето си в герои и ги попитайте дали вашият герой не е дразнил героя на вашето дете. По-лесно е да отговорите, когато във въпросите не се споменава името ви.

Вижте още: 7 неща, които децата искат да чуят от мама и татко, когато се върнат у дома

3. Намалете тяхната енергия

Не е необичайно децата да се включват в различни дейности, когато изпитват определени емоции. Те могат да скачат на батут, да ритат топка на стена, да слушат музика или да се изгубят в телефоните си. Това е червена зона и можете да ги попитате коя дейност ще ги върне в зелено.

Ако са много разстроени и не могат да регулират енергията си, опитайте се да ги накарате да спрат каквото и да правят и да поемат дълбоко въздух. Ако това означава да влезете в палатка с тях, докато не излеят емоциите си, или да подскачате с тях, докато се почувстват по-добре, направете го.

4. Слушайте и следвайте

Ако кажете на детето си да спре да плаче, то се чувства принудено да потисне емоциите си, което в крайна сметка може да доведе до съмнение в себе си и безпокойство с течение на времето.

Когато детето ви е разстроено, важно е да признаете и утвърдите емоциите му. Плачът е естествен израз на чувства и ако родителите го отхвърлят или игнорират, това може да навреди на самочувствието на детето. Сълзите не трябва да се разглеждат като нещо негативно или срамно; вместо това те са валидна емоционална реакция, която заслужава разбиране и уважение.

Вижте още: 10 неща, които родителите да правят, за да отгледат зряло дете

5. Хумор

Хуморът е решаваща част от социално-емоционалното обучение и прекрасен начин да накарате децата да разпознаят емоциите си и да ги преодолеят. Знаем, че е трудно да се измисли добра шега, когато детето ви плаче или се чувства развълнувано. Все пак поемете дълбоко въздух, успокойте се и заемете по-игрива поза.

Тази емоционална учебна дейност е необходима не само за възрастни, но и за деца. Ето защо много учители разделят класовете си на групи и им предлагат хипотетични сценарии, като ги насърчават да измислят шеги.

6. Емоционални лица

Обучението на децата на емоции и как да ги разпознават по име е от съществено значение за развитието на техните умения. Вместо просто да помолите децата да ви кажат как се чувстват, те могат да изберат изображение, което описва чувствата им най-добре. Например, те може да не знаят, че емоцията на гняв идва с намръщено лице и стиснати устни. След като го видят, може би ще разберат, че се чувстват точно така.

Можете обаче да опитате тази емоционална учебна дейност в клас или у дома, дори когато детето не изпитва екстремни емоции. Просто използвайте картите и ги помолете да идентифицират всяка емоция.

Етикети:
Iwoman.bg

Още от Семейство


Реклама

Животът е възмутителен, когато мислиш за него, и прекрасен, когато го живееш.

Карол Корд

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама