Какво се случва с нивата на хормоните по време на менструалния цикъл?


Какво се случва с нивата на хормоните по време на менструалния цикъл?
Снимка: iStock

За всеки цикъл тялото работи денонощно, за да се подготви за потенциална бременност. Това означава, че мозъкът и яйчниците непрекъснато си взаимодействат, за да създадат промени в нивото на хормоните по време на всеки менструален цикъл. В тази статия ще видим кои хормони доминират в различните фази на цикъла и как влияят на умствената и физическата годност.

Менструален цикъл

Менструалният цикъл е поредица от редовни, естествени промени в тялото. Продължителността на менструалния цикъл се определя от броя на дните от първия ден на една менструация до първия ден на следващата. С други думи, първият ден от менструалния цикъл е първият ден от вашия цикъл.

Менструалният цикъл има две основни фази. Фоликуларната фаза или пролиферативната фаза обикновено обхваща първите 10-16 дни от цикъла. Лутеалната или секреторна фаза идва веднага след овулацията и продължава около 14 дни, завършвайки с менструация, ако не е настъпила бременност. Обикновено менструалните цикли, които продължават от 21 до 35 дни, с типична продължителност от 28 дни, се считат за нормални.

Важни хормони на месечния цикъл

Репродуктивната система се влияе от хормони, които се регулират от хипоталамуса и гонадотропин-освобождаващия хормон (GnRH). GnRH кара клетките в предната част на хипофизната жлеза да произвеждат два вида хормони.

Първият хормон е фоликулостимулиращ хормон (FSH), а другият е лутеинизиращ хормон (LH). Тези хормони пътуват чак до яйчниците, където влияят върху нивата на естроген и прогестерон и помагат на фоликулите в яйчниците да узреят.

Някои от узрелите фоликули в крайна сметка ще освободят яйцеклетки, които се придвижват надолу по маточните тръби, където могат да бъдат оплодени, преди да се преместят в матката. Сложното хормонално взаимодействие, което прави това възможно, се нарича хипоталамо-хипофизно-овариална ос.

В края на цикъла точно преди менструация нивата на естроген и прогестерон спадат, което води до повишаване на нивата на FSH и GnRH.

Всички хормони, участващи в оста хипоталамус-хипофиза-яйчници, се повишават в една фаза на менструалния цикъл и спадат в другата. Всички тези колебания засягат овулацията и могат да причинят симптоми като акне, негативно настроение, главоболие, наддаване на тегло, подуване на корема и промени в апетита.

Вижте още: 6 неща, които не знаете, че се случват по време на менструалния ви цикъл

Фоликуларна фаза (подготовка за овулация)

По време на фоликулната фаза на цикъла повишените нива на естроген и ниските нива на прогестерон могат да подобрят външния вид на кожата. Подобреното настроение също е свързано с тази фаза.

Какво се случва с хормоните

Високите нива на FSH в ранната фоликуларна фаза стимулират фоликулогенезата (растеж и узряване на фоликулите). В началото на цикъла много фоликули растат еднакво бързо, докато се появи доминантен фоликул.

Зреещите фоликули произвеждат естроген, което води до увеличаване на лутеинизиращия хормон. Високите нива на естроген и LH активират сложните биохимични взаимодействия, които водят до овулация.

Естрогенът е един от най-въздействащите хормони в тялото. Естрогенът е отговорен за стимулирането на вторичните женски характеристики (композиция на тялото, развитие на гърдите, менструален цикъл и др.). Може да повлияе и на други аспекти на здравето, като стабилност на настроението, тен, здраве на костите и нива на холестерол.

Как може да се почувства фоликулната фаза

Много хора съобщават за положително настроение между 6 и 14 ден от цикъла си. За някои увереността им нараства леко между дните 6 и 13 от цикъла им поради повишените нива на естроген и тестостерон. Ако забележите, че това е вярно за вас, можете да планирате графика си, така че да се чувствате най-уверени по време на срещи или интервюта за работа.

Нивата на хормоните в дните 6-14 от цикъла могат да повлияят на аромата на кожата, което може да повлияе на взаимодействието на ароматите и парфюмите с личната химия на всеки човек.

Овулация

Овулацията е, когато яйцеклетка се освобождава от доминантния фоликул и чака да бъде оплодена в маточната тръба. При редовен 28-дневен цикъл най-големите шансове за зачеване възникват около 14 дни преди началото на следващия менструален цикъл. Сперматозоидите обаче могат да оцелеят в матката около пет дни, а освободената яйцеклетка живее около 24 часа, така че зачеването е възможно във всеки един момент през този период от време, който се нарича фертилен прозорец.

Какво се случва с хормоните

Когато нивата на естроген достигнат връх, това също води до повишаване на нивото на лутеинизиращия хормон. Този процес дава начало на овулация и кара яйцеклетката да се освободи от доминантния фоликул.

Как може да се почувства овулацията

Овулацията обикновено е редовна без никакви допълнителни симптоми, освен промени във вагиналната секреция. Цервикалната слуз се увеличава в количество и става прозрачна и еластична, като яйчен белтък, по време на тази фаза.

По време на цикъла се появяват различни видове вагинално течение, така че отделянето, което леко променя цвета и консистенцията си, може да е нормално. По време на овулацията може да има лека болка от страната на тялото, където яйчникът освобождава яйцеклетка. Това се нарича mittelschmerz (на немски за „средна болка“) и може да продължи от няколко минути до един или два дни. Mittelschmerz е напълно нормално и също така е нормално да не го изпитвате.

Въпреки това, ако има остра болка в корема по време на овулация или прекомерно количество секрет, възможно е да има основни здравословни проблеми, които се нуждаят от медицинско лечение.

Вижте още: Тези храни са най-полезни за жените по време на месечния цикъл

Лутеална фаза

След овулацията нивата на LH и естроген спадат. Доминантният фоликул се трансформира в жълтото тяло, което е нещо като временен орган, който отделя предимно прогестерон, за да подготви маточната лигавица за имплантиране на оплодена яйцеклетка.

Тази фаза продължава 14 дни за повечето хора.

Какво се случва с хормоните

По време на лутеалната фаза тялото се подготвя за имплантиране на оплодена яйцеклетка. Прогестеронът, който доминира през лутеалната фаза, започва да се увеличава. Междувременно нивата на естроген спадат след овулация, но след това бавно се повишават, заедно с прогестерона. Ако зачеването не се случи, нивата на прогестерон и естроген започват да се понижават след пика си около 22-24 дни от цикъла, което може да започне появата на предменструален синдром (ПМС). Много хора се чувстват леко отпаднали или неразположени по време на лутеалната фаза.

Хормоналните колебания през втората част на лутеалната фаза могат да причинят раздразнителност, негативно настроение или кожни проблеми. Средният лутеален скок в прогестерона може да причини запек, тъй като прогестеронът отпуска гладките мускули, включително червата.

Как може да се почувства лутеалната фаза

Честите симптоми на втората част от лутеалната фаза включват всички известни симптоми на ПМС, като например:

  • повишен апетит
  • умора
  • акне
  • Умора
  • мазна коса и кожа

За хората, които изпитват ПМС, втората част от лутеалната фаза може да причини дискомфорт и да попречи на ежедневния живот. Да се ​​научите как да облекчавате симптомите на ПМС може да осигури по-добро разбиране на тялото и да ви помогне да преминете през лутеалната фаза с минимален дискомфорт.

Менструация

При липса на бременност нивата на хормоните започват да намаляват, а нивата на простагландин се повишават в по-късната част на лутеалната фаза. Тези промени карат мускулите на матката да се свиват и вътрешната обвивка на матката (ендометриум) се отделя. Това е менструацията или вашият цикъл, който е началото на месечния цикъл.

Периодите, които продължават от два до седем дни, се считат за нормални.

Какво се случва с хормоните

Тъй като зачеването не е настъпило, прогестеронът и естрогенът започват да намаляват. Някои често срещани менструални симптоми включват спазми, чувствителност на кожата и гърдите, внезапни промени в настроението, умора, главоболие и мигрена и болки в долната част на гърба.

Как може да се почувства менструацията

Много хора се чувстват неудобно, уморени и имат негативно настроение по време на менструация. За щастие има много лекарства и храни, които могат да помогнат с това.

Някои хора, които имат интензивни спазми по време на цикъла си, често използват болкоуспокояващи лекарства. Други прилагат нагревателни подложки върху долната част на гърба и корема, за да облекчат спазмите.

Вашият цикъл може да продължи по-дълго от средното или да е по-интензивен. Това обикновено не е причина за безпокойство, но е добра идея да говорите с доставчик на здравни услуги за това, за да потвърдите, че няма здравословни проблеми, засягащи менструацията ви. Промените в диетата могат да помогнат за компенсиране на загубата на хранителни вещества от тежко кървене.

Етикети:
Iwoman.bg

Още от Здраве


Реклама

По-скоро бих се доверил на женския инстинкт, отколкото на мъжкия разум.

Станли Болдуин

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама