8 опасни странични ефектa от честото боядисване на косата


8 опасни странични ефектa от честото боядисване на косата
Снимка: iStock

Промяната на цвета на косата може да бъде вълнуващ начин да освежите външния си вид и да изразите своята индивидуалност. Честото боядисване на косата обаче е свързано с рискове, които могат да повлияят на здравето на косата, състоянието на скалпа и дори на цялостното ви благосъстояние. Имайте предвид, че прекомерната употреба на натоварени с химикали бои може да има дългосрочни последици. Ето част от тях.

1. Увреждане и накъсване на косата

Един от най-непосредствените ефекти от честото боядисване на косата е увреждането ѝ. Боите за коса съдържат агресивни химикали като амоняк и водороден пероксид, които отнемат естествените масла от косата. С течение на времето това отслабва ствола на косъма, като го прави крехък, сух и склонен към накъсване. Честото изсветляване и боядисване също влошават протеиновата структура на косъма, което води до накъсване на краищата и прекомерно падане на косата.

Още: Съвети за боядисана коса и как да се грижите за нея

2. Дразнене на скалпа и алергични реакции

Химическите бои за коса могат да причинят дразнене на скалпа, зачервяване, сърбеж и дори тежки алергични реакции при някои хора. Съставки като парафенилендиамин (PPD), често срещан компонент в трайните бои, могат да предизвикат контактен дерматит. Ако често боядисвате косата си и забележите постоянен сърбеж или обриви, това може да е знак, че скалпът ви реагира отрицателно на химикалите, съдържащи се в боята. В екстремни случаи тези алергични реакции могат да доведат до подуване и болезнени мехури и други проблеми.

3. Повишено изтъняване на косата и косопад

Прекомерната и редовна употреба на бои за коса може да отслаби корените на косата и да доведе до изтъняване с течение на времето. Суровите химикали, използвани в процеса на боядисване, лишават скалпа от основни хранителни вещества и масла, което води до отслабване на структурата на косъма. Честото излагане на багрила на амонячна основа може да наруши естествения баланс на скалпа, което прави косата по-уязвима към опадане. С течение на времето това може да допринесе за значителен косопад и намалена плътност на косата.

Още: Домашни бои за коса, които са наистина ефективни

4. Променена структура на косата

Ако често сте боядисвали косата си, може да забележите, че косата ви вече не е същата. Косата, която някога е била мека и податлива на управление, може да стане груба, накъсана и трудна за оформяне. Многократното използване на агресивни бои може трайно да промени кутикулата на косъма, в резултат на което кичурите ви стават матови, порести, безжизнени и неуправляеми.

5. Риск от дългосрочни здравословни проблеми

Няколко проучвания изразяват загриженост относно потенциалната връзка между честата употреба на боя за коса и сериозни здравословни проблеми. Някои бои за коса съдържат канцерогенни съединения, които се свързват с повишен риск от рак, особено рак на пикочния мехур и гърдата. Освен това многократното излагане на тези химикали може да причини хормонален дисбаланс и да наруши работата на ендокринната система на организма. Въпреки че изследванията продължават, препоръчително е да се съобразявате с потенциалните дългосрочни рискове от същите.

6. Суха и безжизнена коса

Боядисаната коса изисква допълнителни грижи и хидратация, за да се запази здравината ѝ. За съжаление честото излагане на бои за коса често води до прекомерно изсушаване, поради което косата ви изглежда скучна и безжизнена. Естественият баланс на влагата в косата се нарушава и без подходящи подхранващи процедури косата може да стане склонна към накъсване и невзрачен вид.

7. Потенциално увреждане на очите и кожата

Ако боята за коса влезе в контакт с очите или кожата, тя може да предизвика сериозно дразнене. Случайните разливи могат да доведат до зачервяване на очите, подуване и дори до химически изгаряния в тежки случаи. Продължителното излагане на боята за коса върху кожата може да доведе до проблеми с пигментацията, обриви или изгаряния, поради което е важно да се работи с тези продукти с абсолютно внимание.

8. Загриженост за околната среда

Въздействието на боята за коса не се ограничава само до личното здраве, а засяга и околната среда. Много химически бои съдържат вредни вещества, които допринасят за замърсяването на водата, когато се отмиват в канализацията. Изхвърлянето на тези натоварени с химикали продукти допринася за влошаване на състоянието на околната среда, като засяга морския живот и качеството на водата.

Още: Как да се боядисаме сами (ВИДЕО)

Как да сведете до минимум рисковете

Въпреки че е най-добре да ограничите боядисването на косата, ето някои съвети за намаляване на щетите, ако решите да го правите често:

Използвайте естествени бои без амоняк: За да намалите излагането на химикали, избирайте растителни или безамонячни бои за коса. Боите на основата на къна и на растителна основа са по-щадящи алтернативи.

Ограничете честотата на боядисване: Избягвайте да боядисвате косата си твърде често; опитайте се да удължите времето между отделните боядисвания.

Инвестирайте в грижа за косата: Използвайте процедури за дълбоко подхранване, маски за коса и балсами за коса, за да поддържате косата си хидратирана, щастлива и здрава.

Направете тест: Преди да нанесете нова боя за коса, направете тест за алергични реакции.

Защитете косата си: Намалете топлинното оформяне и прекомерното излагане на слънце, за да предотвратите по-нататъшното увреждане на боядисаната коса.

Консултирайте се с професионалист: Ако често боядисвате косата си, помислете за посещение при професионален фризьор, който може да ви препоръча най-безопасните продукти и техники.

Етикети:
Iwoman.bg

Още по темата


Още от Красота


Реклама

Ако мъжете не трябва да бъдат агресивни, за да бъдат приети, тогава жените няма да се чувстват принудени да бъдат покорени.

Ема Уотсън

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама