Последните няколко години започна да се говори все по-често за психическото здраве и паник атаките, които напоследък започнаха да измъчват все повече хора. Паническите пристъпи представляват много интензивни пристъпи на тревожност, съпроводени от силни физически симптоми на страх, често без ясна причина. Те се случват сравнително редовно и неочаквано, като продължителността им варира от няколко минути до половин час. Някои хора могат да получат една или две панически атаки, които скоро да забравят, но има и такива, които изпитват това неприятно чувство твърде често без дори да могат да определят какво точно им се случва.
Паник атака – симптоми
Физически:
- Ускорен пулс/сърцебиене
- Задух
- Стягане/болка в гърдите
- Треперене
- Замайване
- Избиване на студена пот
- Гадене
- Усещани на студени или горещи вълни
Психически:
- Интензивен страх или усещане за фатален край
- Страх от загуба на контрол
- Усещане, че светът е нереален
- Усещане, че се откъсвате от собственото си тяло
Как да се справим със симптомите?
Паник атаките обикновено са предизвикани от натрупания стрес в тялото или пък от прекомерното прехвърляне на тревожни мисли през съзнанието. И следователно най-логичното нещо, което можем да направим е да се опитаме да премахнем стреса от ежедневието или пък да си вземем дълга почивка сред природата. Това обаче невинаги е възможно, затова съществуват няколко начина бързо да се успокоим и да спрем неприятните симптомите.
Дишайте дълбоко
Паник атаките предизвикват учестяване на дишане и именно това е причината бавното и дълбоко дишане да е толкова ефективно. Вдишайте през носа, задръжте въздуха 5 секунди, а след това бавно издишайте през устата.
Осъзнайте какво се случва
Веднага, щом усетите, че имате симптоми на панически пристъп, започнете да си повтаряте, че това е паник атака и съвсем скоро ще мине. Не спирайте да си го повтатяте, докато вдишвате и издишвате.
Правете йога
Физическата активност и прогресивната мускулна релаксация са едни от най-добрите средства за справяне със стреса и напрежението, така че започнете да ги правите още при първите признаци на по-силен стрес, за да избегнете напълно паническите пристъпи.
Избягвайте кофеин
Кофеинът, енергийните напитки и различните стимуланти могат да усилят симптомите на тревожност и затова е препоръчително хора с подобни проблеми да ги избягват.
Фокусирайте се върху определен предмет
Когато усетите тревожност, погледнете определен предмет в близост до вас и започнете да го описвате наум подробно. По този начин ще разсеете съзнанието си и ще се успокоите.