Приемът на правилните хранителни вещества е от решаващо значение за цялостното ви здраве и благополучие. Тъй като много хора не получават основните хранителни вещества от храната поради лошото си хранене, те се обръщат към хранителни добавки. Въпреки че добавките могат да осигурят основни витамини и минерали, някои могат да представляват и скрита вреда. С бума на индустрията за хранителни добавки, набавянето им е по-лесно от всякога. Някои обаче могат да причинят сериозна вреда на жизненоважните ви органи, включително бъбреците. Високите дози на някои добавки могат да доведат до токсичност в някои случаи, което може да има неприятни последици. Защо толкова много американци имат ниско съдържание на витамин D и магнезий? Ето списък с пет често срещани добавки, които тайно биха могли да изложат здравето на бъбреците ви на изключителна опасност.
Витамин C
Въпреки че витамин C е от съществено значение за имунитета и производството на колаген, изключително високите дози витамин C (над 2000 mg на ден) могат потенциално да навредят на бъбреците ви. Високите дози от този витамин могат да доведат до образуване на оксалатни кристали. Тези кристали могат да се натрупат в бъбреците и да увеличат риска от образуване на камъни в бъбреците или, в редки случаи, до по-сериозно увреждане на бъбреците. Това е особено опасно за хора с предшестващи бъбречни проблеми.
Още: 7 признака за бъбречно заболяване, които сме склонни да пренебрегваме
Проучване от 2013 г. установи, че добавките с аскорбинова киселина са свързани с инциденти с образуване на камъни в бъбреците при мъжете. „Високите дози добавки с аскорбинова киселина, един от най-често използваните витаминни препарати, са свързани с дозозависим 2 пъти повишен риск от образуване на камъни в бъбреците при мъжете“, заключават авторите на изследването.
Витамин D
Витамин D, който е от решаващо значение за здравето на костите, е основно хранително вещество. Прекомерният му прием обаче може да причини натрупване на калций в кръвта (хиперкалцемия). Повишените нива на калций могат да доведат до калцификация в бъбреците. Това може да увреди тъканите и да наруши функцията. Комбинирането на добавки с високи дози с обогатени храни или допълнителни мултивитамини може да увеличи риска от прекомерна консумация. Лекарите разпознали риска от добавката, когато 54-годишен мъж, на когото натуропат предписал висока доза витамин D, показал повишени нива на креатинин в кръвта. Това подсказвало за увреждане и нарушена функция на бъбреците.
Креатин
Още: Ако имате тези симптоми, може би имате бъбречна инфекция
Феновете на фитнеса често приемат креатинови добавки, за да подобрят изграждането на мускули и спортните постижения. Тази добавка обаче може да натовари бъбреците, когато се приема във високи дози. Това е така, защото повишава креатинина, отпадъчен продукт, който бъбреците трябва да филтрират, и може да имитира или влоши бъбречната дисфункция. Хората с предшестващи заболявания са по-застрашени. Въпреки че креатинът като цяло е безопасен за здрави хора, дехидратацията или продължителната употреба без наблюдение може да доведе до стрес за бъбреците. Билкови добавкиБилковите добавки често са предпочитани от хора, които предпочитат по-скоро „естествен“ източник на добавки. Добавки като аристолохия, която се намира в някои продукти за отслабване или детоксикация, и корен от женско биле могат да бъдат токсични за бъбреците. Националната фондация за бъбреците препоръчва да се държат настрана билковите добавки, особено ако имате някакви основни бъбречни заболявания.
Протеинови добавки
Приемът на протеинови добавки е нож с две остриета. Въпреки че може да е от полза за хората, той може също така да стресира тялото ви. Протеиновите добавки са основен продукт за фитнес ентусиастите, но прекомерният им прием може да претовари бъбреците. Високото съдържание на протеини принуждава бъбреците да отделят излишния азот, което може да натовари хората с нарушена бъбречна функция. Изключително важно е да добавите протеини към диетата си в естествени форми. Те се съдържат в постно месо, птици, риба, яйца, млечни продукти, ядки и семена, бобови растения и соеви продукти. Прекомерната консумация на протеини на прах може също да доведе до дисбаланс на хранителните вещества, като измести пълноценните, богати на хранителни вещества храни в диетата. Някои добавки могат да съдържат добавени захари, изкуствени аромати или замърсители, които не са регулирани от здравните власти. Вслушването в тялото ви и консултацията с медицински специалист може да ви помогне да постигнете правилния баланс между добавките и естествения прием.