Ако и вие като повече хора по света сте любители на кафето, в някакъв момент от живота си най-вероятно сте се замисляли дали не е добра идея да ограничите дневния си прием на кофеин. И това никак не е чудно, защото много голяма част от обществото се притеснява от последствията от редовния прием на големи количества кафе. Според най-новите проучвания на британските учени се оказва, че това не бива да ни тревожи.
Вижте още: 3 чаши кафе на ден удължават живота
Проведените мащабни изследвания доказват, че хората, които редовно пият кафе, могат да бъдат идентифицирани по наличието на специфичен микроб, наречен lawsonibacter. Този микроб се среща цели 8 пъти по-често при тези, които редовно пият кафе.
Трябва ли да ни притеснява това?
Британският професор Тим Спектър описва новооткрития микроб като много "капризен" и споделя, че той просто „се мотае насам-натам, докато чака доза кафе, за да процъфти“. Професорът подчертава, че това ни дава отговори на въпросите защо се нуждаем от разнообразна и пълноценна храна – защото така успяваме да храним всичките си чревни микроби и съответно да сме по-здрави. Спектър споделя, че за микроба няма абсолютно никакво значение дали приемаме кофеиново, или безкофеиново кафе, защото му действат по един и същ начин.
Известно е, че кафето се прави от ферментирали кафени зърна, които са пълни с фитохимикали и полифеноли. Те подобряват цялостното ни здраве, колкото и да не ви се вярва заради стряскащите им имена. Освен това кафето е много богато на фибри, които подхранват чревните ни бактерии и задвижват храносмилателните процеси. А здрав стомах е равнозначно на здрав организъм.