Перименопауза? 6 хранителни добавки, които жените трябва да пият


Перименопауза? 6 хранителни добавки, които жените трябва да пият
Снимка: iStock

Нека поговорим за перименопаузата, хормоналното влакче на ужасите, за което никой не купува билет, но в крайна сметка всички се качваме. Този етап, който обикновено започва около 40-те години (понякога в края на 30-те), е загрявката на тялото преди менопаузата. Прилича на обратен пубертет: горещи вълни, промени в настроението, изненадващо покачване на теглото, проблеми със съня и някога надеждният ви цикъл, който се обърква. И ето го най-важното - много жени не осъзнават, че са в перименопауза, докато това не започне да се случва от години.

Симптоми на перименопаузата

Перименопаузата е хормонална промяна, само че този път имате отговорности, крайни срокове и нямате представа защо изведнъж сте се разплакали заради реклама на зърнени храни. Това е преходната фаза преди менопаузата, обикновено започваща около 40-те години (понякога по-рано) и носи смесен набор от симптоми, които могат да се почувстват... ами, малко нестабилни.

Още: Предозирането с тези добавки може да повлияе негативно на сърцето

Менструациите ви започват да се държат непредсказуемо - твърде близо една до друга, твърде далеч една от друга, много по-обилни или едва забележими. Горещи вълни? О, да. В един момент сте замръзнали, в следващия се топите като свещ през юли. Промените в настроението се появяват неканени и тревожността или раздразнителността се превръщат във ваш спътник. Сън? Кажете сбогом на добрия сън. И мозъчна мъгла - не се изненадвайте, ако забравите къде сте оставили телефона си... докато сте на него.

Може също да забележите наддаване на тегло около корема, намалено сексуално желание, суха кожа, изтъняване на косата и гърди, които болят без причина. Не всичко е мрачно - тялото ви просто се адаптира към колебаещите се нива на естроген.

Ключът е да знаете какво се случва, да слушате тялото си и да получите правилната подкрепа. Не губите ума си – просто хормонално изпълнявате много задачи едновременно.

Въпреки че няма магическо хапче, което да накара симптомите да изчезнат, правилните добавки могат да помогнат за изглаждане на хаоса.

Още: 5 хранителни добавки, които са еликсир на младостта

Магнезий

Той поддържа над 300 ензимни функции в тялото и играе основна роля в регулирането на съня, мускулната релаксация и настроението.

Жените, преминаващи през перименопауза, често установяват, че нивата им на магнезий спадат, което може да се прояви като безсъние, раздразнителност, мигрена или просто чувство на „неразположеност“. Приемът на добавки с магнезий (особено магнезиев глицинат или цитрат) може да помогне за подобряване на качеството на съня, намаляване на тревожността и дори облекчаване на менструалните спазми, които все още се появяват произволно.

Професионален съвет: Приемайте го преди лягане. Тялото ви – и вашият прекалено мислещ мозък – може най-накрая да си починат.

Витамин D

Освен ако не се печете на слънце като гущер всеки ден, има вероятност да не получавате достатъчно витамин D - особено ако живеете в облачен или замърсен район.

Витамин D играе ключова роля в усвояването на калций и здравето на костите и нека си го кажем, костната плътност не е особено добра, когато естрогенът спадне. Ниското ниво на витамин D е свързано и с разстройства на настроението като депресия, които могат да се засилят по време на перименопаузата.

Добавянето с витамин D3, съчетано с K2 за по-добро усвояване, може да помогне за поддържане на здравината на костите и стабилното настроение. Освен това, то поддържа имунитета - защото кой иска горещи вълни и грип?

Омега-3 мастни киселини

Перименопаузата не само нарушава менструалния ви цикъл - тя може да се прицели и в сърцето, мозъка и ставите ви.

Омега-3 мастните киселини, особено EPA и DHA, които се намират в рибеното масло, са мастни киселини, борещи се с възпаленията, които поддържат здравето на сърцето, намаляват болките в ставите и дори могат да помогнат за балансиране на хормоните.

Някои проучвания показват, че омега-3 мастните киселини могат да помогнат за намаляване на тежестта на горещите вълни и нощното изпотяване, а също така са добре известни с това, че подпомагат здравето на мозъка – нещо, което всички бихме могли да използваме, когато мозъчната мъгла ни удари силно.

Още: Ето как правилно да пиете витамини и добавки, за да ги усвоява тялото ви

Калций

С намаляването на естрогена идва рискът от по-слаби кости и остеопороза, а калцият е ключов играч за поддържането на здравината на скелета.

Но ето обрата: самото приемане на калций на хапчета не е достатъчно. Имате нужда от него в правилната форма и в правилната компания (витамин D и магнезий).

Стремете се към калциев цитрат, който се абсорбира по-лесно. И си набавяйте и от хранителни източници – помислете за листни зеленчуци, бадеми, тофу и млечни продукти, ако стомахът ви е съгласен.

Не чакайте фрактура, за да започнете да се грижите за костите си. Превенцията винаги е по-добра.

Витамини от група В

Чувствате ли, че батерията ви е винаги на 5%? Борите ли се с промени в настроението, които съперничат на тийнейджърските ви години? Обвинете хормоналния хаос – и помислете за включването на витамини от група В.

Витамините от група В (особено B6, B9 и B12) помагат за регулиране на енергията, поддържат мозъчната функция и подпомагат производството на невротрансмитери. B6 по-специално може да помогне за намаляване на раздразнителността и промените в настроението, като поддържа производството на серотонин и допамин.

Една качествена добавка с B-комплекс може да помогне при умора, справяне със стреса и дори симптоми, подобни на ПМС, които все още се появяват по време на перименопаузата.

Адаптогени (като Ашваганда)

Добре, това не са „витамини“ в тесния смисъл на думата, но адаптогените са билкови супергерои, които си струва да се споменат.

Ашваганда е известна с това, че намалява стреса, поддържа здравето на надбъбречните жлези и подобрява съня – всичко, с което се борят жените в перименопауза. Тя нежно помага на тялото ви да се адаптира (оттук и името) към стреса, което може да промени играта, ако тревожността е вашият нов нежелан съквартирант.

Просто се консултирайте с вашия лекар, ако приемате лекарства за щитовидната жлеза или антидепресанти, тъй като адаптогените могат да взаимодействат.

Етикети:
Iwoman.bg

Още по темата


Още от Здраве


Реклама

Не се обиждам от вицове за тъпи блондинки, защото не съм тъпа. А не съм и блондинка.

Доли Партън

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички