При ухапване от кърлеж приемът на антибиотик е задължителен. Освен кучетата, разпространители са и плъховете и трябва да се вземат мерки. Последните данни показват, че 18.7% от кърлежите заразяват с лаймска болест. Ако махнеш кърлежа до 12 часа, не е нужно антибиотик, но ако искаш да нямаш проблеми – задължително курс антибиотик. Това каза проф. Тодор Кантарджиев в ефира на Нова телевизия. И добави, че марсилската треска е опасна за хората, ако кърлеж ти я предаде.
Той обясни, че това заболяване е характерно за Източна и Южна България, и е една инфекция, предавана чрез кърлежи. Резервоар на тази инфекция са и бездомните кучета, които са много.
Как се изваждат според специалистите?
Още: Всичко, което трябва да знаете за кърлежите този сезон
Кърлежът трябва да бъде отстранен от тялото възможно най-скоро след закрепването. Насекомото носи много смъртоносни инфекции - борелиоза, енцефалит, чума, туларемия, бруцелоза, тиф.
Ако човек се страхува да махне сам кърлежа, може да отиде в спешното отделение, където медиците веднага ще отстранят "вредителя" правилно и ще го изпратят в лаборатория за анализ. Екстрахираното насекомо задължително трябва да се постави в плътно затворен съд и да се предаде за изследване, за да се установи дали в него има патогени.
Наложително е да премахнете кърлежа с хобота. Тъй като в хоботчето, което се е впило в кожата, се намират всички патогени, ако въобще има такива. Ако въпреки това кърлежът е бил откъснат, но хоботът е останал, след това внимателно дезинфекцирайте раната и отстранете хоботчето. Това трябва задължително да се направи, подчертават експертите.
В аптечната мрежа се предлагат много устройства за премахване, но лекарите препоръчват да се доверявате само на пръстите си - по-добре е, ако сте успели да измъкнете цялото тяло на насекомото. Ръкавици могат да се носят от тези, които се страхуват да извадят кърлежа с голи ръце.
Още: Без паника! Ето как правилно и лесно да извадите кърлеж от кучето си
С палеца си разклатете малко забития кърлеж и след това бавно го извадете без нерви, без нищо. И когато го премахнете, се чува лек звук като от отваряне на капачка, това означава, че сте го извадили с хобота. Но в никакъв случай не бива да смачквате кърлежа с ръце. Наложително е, ако няма начин да го занесете в лабораторията, да го изгорите или да го убиете по някакъв начин. Не го изхвърляйте, не натискайте с ръце, казват специалисти.
След като се отървете от кръвопиеца, трябва внимателно да наблюдавате състоянието си и да изследвате мястото на ухапването - там ще се появи червено петно, наречено еритем. Може да бъде с различни размери. Ако червеното петно е по-голямо от монетата от 2 лв, вероятно е кърлежът да ви е заразил с борелиоза. В този случай трябва спешно да се консултирате с лекар. Първоначално това заболяване протича доста леко - има повишаване на телесната температура, усещане за болки в мускулите, след което всичко изчезва. Но последиците от борелиозата могат да се почувстват и след много години – могат да се появят проблеми със сърцето и ставите.
5 неща, които никога не трябва да правите при вадене на кърлеж