Да, тренирането е един страхотен начин да поддържаме не само физическото, но и психическото си състояние. Откакто тренировките станаха модерни обаче много жени започнаха да прекаляват с тях в преследването на един несъществуващ идеал, наложен най-вече от социалните мрежи. Всъщност претренирането се отразява също толкова зле на нашето здраве, колкото и застояването, така че е много важно да се замислим дали пък не сме дали твърде много от себе си в преследването на целите си.
Всички сме виждали онези клипчета в TikTok или Instagram, на които момичета с „перфектни“ тела стават много рано, слагат фитнес часовник, който следи активността им през деня и се запътват към фитнеса, а под видеото е изписан познатият на повечето от нас надпис harder, better, faster, stronger. Истината е, че повечето жени дори не осъзнават, че са прекалили с тренировките и продължават да се саботират сами, като не отразяват сигналите, които тялото им дава.
5 неща, с които тялото ви подсказва, че сте прекалили с тренировките
Качвате килограми
Може да ви прозвучи нелогично, но прекаляването във фитнеса може да доведе до покачване на килограми. Това е така, защото тялото ви не може да се възстанови от натоварването, а това води до забавяне на метаболизма и повишаване на нивата на стресовия хормон в организма и покачване на килограми.
Проблеми със съня
Редовните упражнения могат да ви помогнат, ако имате проблеми със заспиването, но прекаляването с тях има точно обратния ефект. Може да започнете да заспивате по трудно или да се събуждате по-често през нощта. Това също е свързано с повишените нива на кортизол, които могат да останат високи за по-дълъг период от време.
Нередовна менструация
Ако цикълът ви напоследък е нередовен, претренирането може да е причината. Поддържането на нисък процент подкожни мазнини и на калориен дефицит дълго време оказва влияние върху функционирането на хипоталамо-хипофизо-гонадната ос и води до аменорея.
Ниско либидо, умора и депресия
Настроението ви е първото нещо, което може да пострада, ако организмът не получава достатъчно почивка. Първите признаци на претренирането са постоянна умора, крампи, раздразнителност, депресивни състояния и намален имунитет. Всички тези симптоми са породени от намаленото производство на тестостерон, което може да причини мускулна атрофия, силна умора, депресия и понижаване на либидото.
Често боледуване и травми
Когато тялото ни е изтощено, ние сме изложени на повишен риск от заболявания, травми и болки в ставите. Това се случва, когато енергийният ни разход дълго време е по-голям от енергийния прием и уврежда всичко в организма - от сърдечно-съдовата система до костната плътност.